Tak samo jak rajstopy i pończochy dodają naszym ciuchom świeżości, również odpowiednie skarpety czy zakolanówki mogą zaakcentować każdy strój. Coś dla siebie znajdą zarówno panie, jak i panowie. O tajnikach produkcji skarpet i pochodnych produktów porozmawiamy z przedstawicielką firmy Steven.

Jakie urządzenia i materiały są niezbędne do produkcji skarpet?

Podstawą do wyprodukowania skarpet są tak naprawdę dwie rzeczy: maszyna dziewiarska oraz przędza. Do produkcji najlepszej jakości skarpet wymagane są maszyny o najbardziej zaawansowanej technologii. Nasza firma może pochwalić się parkiem maszynowym, z tak zwanej górnej półki; maszyny są sprowadzane między innymi z Włoch i Korei Północnej. Połączenie ich możliwości z materiałem o najwyższej jakości gwarantuje powstanie produktu, który zapewni naszym stopom komfort i wygodę, a naszym klientom zadowolenie.

Jak wygląda cały proces produkcyjny i jak długo trwa?

Cały proces produkcji zaczyna się od dobrego pomysłu, który rodzi się w głowie projektanta. Zaproponowany projekt musi zostać przedstawiony w formie elektronicznej i przekazany do działu produkcji. Następnie na jego bazie zostaje napisany i wgrany program maszynowy. Spośród tysiąca kolorów przędz wybierane są te, które spełniają wymagania projektu. Realizacja tych kilku etapów skutkuje przygotowaniem odpowiedniej maszyny do pracy i wówczas rozpoczyna się produkcja wybranego modelu skarpet. Średnio co cztery, pięć minut powstaje jedna skarpeta, która jest dokładnie wielokrotnie sprawdzana przez dziewiarza w celu wyeliminowania najmniejszego błędu. Prosto z taśmy produkcyjnej skarpety trafiają do kolejnych działów, gdzie w zależności od ich rodzaju mogą być zszywane i farbowane, tak jak ma to miejsce w przypadku skarpet jednokolorowych, tzw. gładkich. W naszej ofercie mamy również skarpety bezszwowe, które nie wymagają dodatkowych przeszyć, co znacznie przyspiesza ich produkcję. Następnie każda skarpeta podlega stabilizacji, czyli formowaniu.  Ukoronowaniem całego procesu jest założenie etykiety i spakowanie gotowego produktu. Na każdym etapie przeprowadzana jest skrupulatna kontrola jakości, która pozwala wyeliminować błędy produkcyjne. Czas, w jakim przebiega cały proces, zależny jest od rodzaju skarpet i materiału, jaki jest użyty do ich produkcji; duże znaczenie ma również liczba kolorów i szwów. Podsumowując, nie da się dokładnie określić czasu ich przygotowania, wszystko zależy od tego, z jakim produktem mamy do czynienia.

Czy jest jakaś różnica w produkcji skarpet na co dzień i skarpet specjalistycznych?

Oprócz skarpet na co dzień mamy w ofercie skarpety specjalistyczne, zaliczamy do nich: skarpety bezuciskowe, skarpety z apreturą Sanitized, skarpety termoregulacyjne oraz nasz najnowszy produkt – zdrowotne skarpety SeaCell. Ich włókno zawiera algi morskie znane ze swoich dobroczynnych właściwości. Zasady produkcji tego typu skarpet są takie same jak pozostałych – kierujemy się przede wszystkim dokładnością i starannością. Różnica pomiędzy produktami na co dzień a produktami o specjalnym działaniu widoczna jest w użytym materiale oraz w czasie produkcji, który wymagany jest do powstania tego typu skarpet. Zarówno skarpety przeznaczone do użytku codziennego, jak i skarpety specjalistyczne przechodzą wszystkie testy i kontrole na najwyższym poziomie.

W ofercie mają Państwo również zakolanówki, podkolanówki i skarpety – czy podlegają one tym samym zasadom produkcji?

Zasady nie ulegają zmianie, zachowane są wszystkie punkty w planie produkcji. Jedyną i nieuniknioną zmianą jest tempo, w jakim są wykonywane poszczególne etapy, biorąc pod uwagę fakt, że zakolanówka może być dwa razy dłuższa niż skarpetka.

Proszę powiedzieć, czy istnieją jakieś uniwersalne szablony, których używa się przy tworzeniu wyrobów pończoszniczych, czy za każdym razem jest to inwencja twórcza projektanta?

Wyroby pończosznicze są produktem, który prawie zawsze da się wpisać w szablon. Na szablon ten składają się: cholewka, stopa, pięta, palce i ściągacz. Modyfikacja tego szablonu polega na prostych zmianach, np. ucinając cholewkę, otrzymujemy stopkę, ucinając stopę, otrzymujemy getry, wydłużając cholewkę, otrzymujemy podkolanówkę lub zakolanówkę. Wydłużając ją jeszcze bardziej i zszywając część majtkową, otrzymujemy rajstopy itd. Dalsze modyfikacje szablonu mogą polegać np. na zastosowaniu innego splotu dzianiny, innego koloru, rodzaju bądź faktury nitki (przędzy), innej formy ściągacza lub jego braku. Wyroby mogą być ozdobione przyszytymi, nadrukowanymi bądź wyhaftowanymi aplikacjami. Możliwości modyfikacji wyrobów pończoszniczych są dosyć ograniczone, ale jednocześnie również nie do wyczerpania.

Jeśli już rozmawiamy o projektowaniu – co Państwa inspiruje do tworzenia produktów?

Największą inspiracją w tworzeniu nowych rodzajów wyrobów pończoszniczych jest moda. Inspirują nas wzory, fasony i kolory prezentowane w trendach, jak również to, co nosi się na ulicy. Wyroby pończosznicze są dodatkiem do ubrania. Trzeba więc ciągle starać się, by ten dodatek idealnie uzupełniał modną garderobę danego sezonu, np. hitem ostatnich letnich sezonów są stopki.

Jakie w tym sezonie są najmodniejsze kolory i wzory?

Bardzo modne są wzory kratki, jodełki i kurzej stopki, które proponujemy w eleganckiej linii cieńszej bawełny. Polecamy też różne wzory kwiatowe – od pojedynczego kwiatu łowickiego do pęków kwiatowych na całej stopie. Na grubszych skarpetkach frotté proponujemy motywy zwierzęce. Kolorem dominującym tej jesieni będzie szary, proponujemy więc różne odcienie szarości, często w ulubionych melanżach. Naszą nowością na tę zimę jest kolekcja skarpetek domowych w pastelowych kolorach i różnych, przypominających sweterki, splotach. Są ciepłe, miłe w dotyku i cieszą oczy delikatnymi kolorami.

Wiemy, że niedługo pojawi się kolekcja przeznaczona dla dzieci. Proszę zdradzić kilka tajemnic.

Kolekcja delikatnych, nieuciskających skarpetek, dla komfortu i wygody maluchów, pojawi się na przyszłą wiosnę. Teraz, na jesień i zimę, oferujemy kolekcję rajstop o ciekawych wzorach i praktycznej kolorystyce, wykonanych z podwójnej przędzy, dzięki czemu charakteryzują się większą trwałością i odpornością na mechacenie.

Comments

  1. Marki nie znam, ale wydaje mi się taką małą podróbą filmiku Gatty, gdzie pokazana jest produkcja rajstop…

    • Film od Gatty ujrzał światło dzienne już po opublikowaniu artykułu w Modnej Bieliźnie :)

Dodaj komentarz