Wróciliśmy na baseny i siłownie, a wakacje spędzamy głównie w kraju, gdzie lato mamy kapryśne i dosyć krótkie. Najczęściej nowego kostiumu pływackiego szukamy przed wyjazdem do SPA lub sanatorium albo wybierając się na miejski basen lub kąpielisko. Na co zwrócić uwagę? Do gimnastyki w wodzie albo rekreacyjnego pluskania się wybór strojów mamy bardzo duży. Z drugiej strony, dla wielu osób pływanie staje się sportem. Na przykład, trenując do zawodów triatlonowych, na basenie gościmy przynajmniej raz w tygodniu. Zatem potrzebujemy stroju niemal wyczynowego, który zapewni szybkość i będzie trwały.

KROK 1. Dopasowanie kostiumu do pływania

Najważniejsze jest takie dopasowanie stroju, by idealnie przylegał do sylwetki. Nic nie może się marszczyć, odstawać i obwisać. Nie może przeszkadzać w pływaniu ani się przesuwać pod wypływem ruchu w wodzie. Podczas zanurzania się i ćwiczeń musimy mieć pewność, że swobodnie wykonamy wszystkie ruchy, nie bojąc się o elastyczność materiału i wytrzymałość szwów. Jeśli mamy wątpliwości co do rozmiaru, lepiej wybrać odrobinę mniejszy niż za duży, ponieważ materiał, kiedy się zmoczy, dodatkowo się rozciągnie. W przypadku wyczynowców najważniejsze są wyniki, co oznacza, że kostium treningowy powinien stawiać minimalny opór wodzie, zapewniać wsparcie, zakrywać to, co chcemy ukryć i pozwalać na swobodę ruchu. Tego typu modele spłaszczają biust, by minimalizować tarcie.

KROK 2. Wybór typu kostiumu

Sportowe stroje pływackie najczęściej są jednoczęściowe. Tradycyjnie mają szersze ramiączka i dosyć zachowawczy, raczej mało wycięty tył i niezbyt wysokie podcięcie wokół ud. Dekolt jest bardziej zabudowany. Kostium wyczynowy stara się zakryć jak najwięcej, więc nie nadaje się do plażowania i opalania. Ma być wszechstronny i idealnie utrzymywać się na sunącym w wodzie ciele. Sylwetka jest bardziej wyeksponowana w młodzieżowych, minimalistycznych modelach jednoczęściowych na cieńszych ramiączkach, z wysokimi wycięciami na udach i głębokimi plecami. Częściej pływamy w nich na zewnątrz, ponieważ pozwalają opalić więcej ciała. Mają też więcej ciekawych rozwiązań, bardziej fantazyjne desenie i żywsze kolory. Nie nadają się jednak do pływackich treningów, bo zapewniają znacznie mniej wsparcia. Wybór fasonów dwuczęściowych na basen jest znacznie mniejszy. Głównie koncentrują się one wokół bardziej zabudowanej góry w formie topu na szerokich ramiączkach i dołu o kroju szortów. Sportowe bikini są dla kobiet, którym nie przeszkadza odkrywanie ciała na basenie, wybierają raczej spokojne style pływackie lub zajęcia gimnastyczne w wodzie, a zależy im głównie na opaleniźnie. Pływaczki powinny zwrócić uwagę, czy majtki można mocniej związać sznurkiem w talii, by nie zsunęły się podczas nurkowania lub gwałtownego wyjścia z wody. Zadaniem góry jest pozostanie we właściwym miejscu przez cały czas, więc powinna być hydrodynamiczna i nie może się przesuwać. W zależności od typu sylwetki, ramiączka mogą być szersze, miseczki stanika profilowane i więcej zakrywające.

KROK 3. Wybór kroju

Warto zwrócić uwagę, czy wykrój tyłu kostiumu będzie pasował do naszego stylu pływackiego. Chodzi o równowagę pomiędzy swobodą ruchów a wsparciem. Głębszy, bardziej otwarty tył przeznaczony jest raczej dla pływaczek na wyższym poziomie zaawansowania i szybkości, które potrzebują pełnej ruchomości i wolności. Ergonomiczne plecy w modelach amatorskich dają z kolei większe wsparcie i zapewniają maksymalny komfort. Modele dla mniej wyczynowych pasjonatek pływania często mają też wbudowany biustonosz i regulowane ramiączka. Wśród nich jest wiele propozycji dla kobiet z większym biustem.

Kwestia wysokości wycięć wokół ud to raczej sprawa indywidualnych preferencji. Poza kryterium dopasowania i rodzaju aktywności, warto wziąć pod uwagę także kształt sylwetki, ponieważ wycięcia na biodrach pozwalają pomóc w wizualnym jej zrównoważeniu. Wyżej wycięty model sprawia, że nogi wydają się dłuższe, z kolei mniejsze wycięcia wydłużają korpus. Dekolt z kolei pozwala nam wpływać na postrzeganie górnych partii ciała.  Taki w kształcie litery V kieruje wzrok na górne partie ciała i twarz. Poziomy dekolt mocniej podkreśla ramiona.

KROK 4. Materiał

Kostiumy kąpielowe wykonane są z dzianin elastycznych. Najczęściej jest to poliamid z domieszką elastanu np. lycry, wzbogacanej w ostatnich latach o nowe właściwości. Poliamid jest trwały i podatny na farbowanie i drukowanie. Szybko też wysycha. Elastan zaś zapewnia odpowiednią rozciągliwość. Chociaż żaden materiał nie jest całkowicie odporny na chlor, niektóre ulepszenia mogą znacznie wydłużyć życie strojów kąpielowych. Na przykład,  technologia wytwarzania włókien Lycra Xtra Life sprawia, że materiał jest bardziej odporny na działanie chloru, kosmetyków do opalania, wysokiej temperatury i promieniowania słonecznego niż standardowe dzianiny. Włókno Lycra Beauty wyszczupla sylwetkę, a jednocześnie jest komfortowe i stylowe. Materiały są lżejsze i  delikatniejsze, niż w standardowych strojach, ale mają nie mniejszą zdolnością modelowania.

KROK 5. Design

Zwykło się sądzić, że w przypadku kostiumów na basen ich estetyka znajduje się daleko za innymi funkcjami. Jednak i w tym przypadku trendów nie możemy lekceważyć. W ostatnich latach modne jest łączenie dużych bloków kolorystycznych lub dodawanie wzorzystych wstawek z wzorami abstrakcyjnymi lub kwiatowo-roślinnymi do jednokolorowej dzianiny. Prawda jest taka, że wygląd kostiumu liczy się, niezależnie od tego, czy stajemy na starcie wyścigu, czy spacerujemy wokół basenu. Kostium, który nam się podoba, jest zgodny z naszym gustem i potrzebami dodaje pewności siebie. Łatwiej nam wtedy zmotywować się do regularnej aktywności fizycznej.

Tekst powstał we współpracy z marką kostiumów kąpielowych Zalewski.  www.zalewski-fashion.com/

Dodaj komentarz