Jak najlepiej spędzić czas w listopadzie? Wybrać się na targi MarediModa, poświęcone materiałom i dodatkom do produkcji kostiumów kąpielowych, które co roku odbywają się w Cannes. MarediModa kuszą nie tylko lokalizacją i pogodą, znacznie lepszą w tym czasie niż w większości miejsc w Europie. To świetna impreza dla profesjonalistów z branży, którzy chcą poznać najnowsze kolekcje, złożyć zamówienia i posłuchać inspirujących wykładów.

Podczas tegorocznej edycji jak zwykle było gwarno i energicznie, a nawet gwarniej niż zazwyczaj, bo organizatorzy odnotowali ponad 10% wzrost liczby odwiedzających w porównaniu z poprzednią edycją. Ponad trzy tysiące gości, głównie z Włoch, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemiec, pojawiło się w Cannes, aby przyjrzeć się ofercie producentów materiałów i dodatków, których wystawiało się więcej niż podczas poprzednich edycji. Godny odnotowania był również wzrost liczby odwiedzających ze Stanów Zjednoczonych i Rosji. Tak dobre wyniki w obliczu ogólnej sytuacji na rynku z pewnością są zasługą samej formuły targów, relatywnie niewielkiej imprezy skupionej na profesjonalistach z branży, oraz jakości prezentowanych kolekcji i doskonałej, niemal domowej, atmosfery. Podczas MarediModa tradycyjnie już rozstrzygany jest konkurs dla najlepszej projektantki lub projektanta, wyłanianych spośród studentów czołowych szkół modowych w Europie. W tym roku zwycięzcami zostali Mattia Raino w kategorii bieliźnianej oraz Sara Voltarel w kategorii kostiumów kąpielowych.

Jakie tendencje dominowały w tym roku? Z pewnością dbałość o środowisko naturalne i bardziej etyczny process produkcji. Standardem stało się zmienianie procesów technologicznych na bardziej ekologiczne oraz pozyskiwanie materiałów (takich jak na przykład celuloza) z etycznych źródeł, to znaczy na przykład z lasów gospodarczych, sadzonych z myślą o produkcji, a nie ze starodrzewia czy  też naturalnej dżungli. Prawie każdy wystawca miał w swojej ofercie materiały z tak zwanej oferty zrównoważonej. Colombo zaproponowało gościom specjalną linię ekologicznych koronek wytworzonych ze zregenerowanych nici przy użyciu energii solarnej. Brugnoli z kolei zaprezentowało Br4, materiały poliamidowe w 100% wykonane z organicznej bazy przy zredukowanym zużyciu wody i emisji dwutlenku węgla w produkcji. Takie podejście to nie tylko efekt poczucia odpowiedzialności za naszą planetę, ale wyraźny trend konsumencki, o którym wspominał również David Shah w swoim znakomitym, jak zawsze, wystąpieniu. Szczytem wakacyjnych marzeń nie jest już pobyt w nadmorskim kurorcie czy na tropikalnej wyspie. Teraz na czasie są chatki w lesie i całkowite zanurzenie w naturze, w jej pierwotnej formie (powstało nawet określenie na nową formę relaksu – forest bathing, czyli leżenie na ściółce leśnej i chłonięcie otoczenia wszystkimi zmysłami). Klienci nie chcą po prostu kupować produktów, chcą móc się utożsamiać z marką, a o wiele łatwiej jest budować przywiązanie do marki dbającej o środowisko, dla której liczy się coś więcej niż zysk, która buduje swoją historię, opowieść (lub inaczej – po prostu swój brand) wokół pozytywnych wartości. Z wiedzy tej zdają się korzystać również organizatorzy targów, którzy jak co roku zaprosili do współpracy przy imprezie Made in Carcere. Kooperatywa Made in Carcere daje drugą szansę kobietom odbywającym wyroki w więzieniach, ucząc je szycia. Drugą szansę dostają również materiały, głównie ze starych stocków, z których powstają produkty Made in Carcere – torebki, plecaki i akcesoria. Zysk ze sprzedanych wyrobów trafia do kobiet zaanagżowanych w projekt w postaci pensji, a także zasila fundusz, z którego modernizowane są maszyny i sprzęt, na którym pracują. Niestety, torebki przygotowane specjalnie z myślą o targach są tak rozchwytywane, że ich zdobycie graniczy z cudem.

Zwieńczeniem trzydniowego eventu w Cannes jest wieczorny pokaz finalistów konkursu The Link, połączony z bankietem we włoskim stylu, czyli z muzyką, bąbelkami i  obfitym poczęstunkiem.

 

Dodaj komentarz