Dojrzewanie jest szczególnym okresem w życiu młodych ludzi, kiedy kształtuje się ich charakter, hormony szaleją, a ciało ulega przemianom. Niestety, nie u wszystkich w tym samym tempie i w tym samym czasie, co rodzi niemało frustracji i kompleksów. Zmiany, jakie zachodzą w wyglądzie dorastającej dziewczynki, sprawiają, że zaczyna coraz bardziej interesować się swoim ciałem, ale bywają także źródłem silnego stresu. Rozwój piersi to jeden z tych procesów, które odgrywają znaczącą rolę w czasie dojrzewania. Dlatego dobór biustonosza dla nastolatek jest nie mniejszym wyzwaniem niż w przypadku dorosłych kobiet, a być może ze względu na delikatną młodzieńczą psychikę jeszcze trudniejszym.

Kiedy?
Pierwszy biustonosz zazwyczaj kupuje się dziewczynce, kiedy biust zaczyna być widoczny i ma już swój ciężar. Trudno podać dokładny wiek, ponieważ tempo dojrzewania u każdej jest inne. Proces wzrostu oraz kształtowania się piersi trwa 3-5 lat, choć to również jest kwestia indywidualna. Statystycznie rzecz ujmując, większość dziewczynek zaczyna nosić biustonosz około 12. roku życia. Dużą rolę, poza czynnikami fizycznymi, odgrywa także presja rówieśniczek. Jeśli koleżanki mają już staniki, niewykluczone, że i inne będą chciały je nosić. Często też zdarza się, że dziewczyny chcą ukryć pod stanikiem dopiero co pojawiający się biust, a przede wszystkim brodawki, które stają się coraz bardziej widoczne. To równie istotne powody, które nie wiążą się bezpośrednio z wielkością biustu, ale są szczególnie ważne dla młodej kobiety, która musi zmierzyć się ze wszystkimi problemami dorastania. Trzeba je także wziąć pod uwagę, ponieważ mają ogromny wpływ na psychikę dziewczyny.
Biust o pewnym ciężarze potrzebuje wsparcia, nawet jeśli jest bardzo młody. Większe piersi, które mogą lekko opadać, sprzyjają podrażnieniom skóry, a przeciwdziała im dobrze dobrany stanik. Ponadto piersi podskakujące na zajęciach wychowania fizycznego to duży dyskomfort, któremu sportowy stanik lub top zapobiegają. Trzeba podkreślić, że głównym zadaniem pierwszego biustonosza nie jest samo podtrzymanie biustu, ale komfort i pożądany kształt pod ubraniami.

Jaki fason?
Fason pierwszego stanika powinien być jak najwygodniejszy, ponieważ nie może on w żaden sposób przeszkadzać ani ograniczać. Warto unikać fiszbinów i zbyt ciasnych obwodów. Należy pamiętać, że dziewczęta nadal rosną, czasami bardzo intensywnie, a ich klatki piersiowe poszerzają się, więc nie można ściskać żeber ciasnym biustonoszem. Tak samo nie wolno rosnących piersi ograniczać sztywnymi, źle dopasowanymi fiszbinami. Biustonosze bezfiszbinowe lepiej dopasowują się przez dłuższy czas niż te z drutami. Ponadto nie uciskają i nie ocierają delikatnej skóry i formujących się tkanek, zapewniając wygodę i komfort potrzebne podczas dojrzewania.
Najlepiej, jeśli pierwszy staniczek wykonany jest z mikrofibry lub bawełny z dodatkiem lycry, dzięki czemu będzie bardziej elastyczny. Na początku sprawdzą się krótkie sportowe topy i braletki, czyli miękkie biustonosze złożone z trójkącików połączonych delikatnym paskiem, tak by dziewczynki mogły przyzwyczaić się do noszenia czegokolwiek w okolicach piersi. Starsze wolą miseczki lekko usztywniane, głównie z powodu lekcji wf. i mody na obcisłe bluzki, ale w szafie młodej damy powinny znaleźć się różne fasony na różne okazje.
Kolejnym etapem, szczególnie kiedy biust jest wyraźnie większy, może być już klasyczny biustonosz z zapięciem, miseczkami i fiszbinami, prawidłowo dobrany pod względem rozmiaru.

Jaki wybór?
Wiele sklepów nie ma ciekawej oferty dla dojrzewających dziewcząt. Większość proponuje biustonosze na fiszbinach w małych rozmiarach jako bieliznę dla nastolatek, ale nie jest to najlepszy pomysł na pierwszy stanik. Przeważnie obwody zaczynają się od 70 cm pod biustem, co dla szczupłej nastolatki z drobnymi piersiami jest nie do zaakceptowania. Także firmy, które mają kolekcje dla dziewcząt, czyli staniki bezfiszbinowe, z bawełny, z miseczkami od A, rzadko oferują mniejsze obwody. Co ma więc zrobić mama dziewczynki, która ma pod biustem 63-65cm? Sklepy z bielizną przyznają, że oferta producentów w tym zakresie jest niewielka. Być może dlatego na nasze zaproszenie do udziału w tym artykule odpowiedziały tylko dwie firmy: Alter Id i Naturana. – Krój pierwszego biustonosza nie może być przeskalowaną wersją biustonosza dla dorosłej kobiety. Dlatego nie jest najlepszym rozwiązaniem zakup zwykłego stanika o miseczce A. U dorastającej dziewczynki zmieniają się nie tylko piersi, ale także kształt całego ciała: nie ma jeszcze wcięcia w talii, plecy nie przypominają litery V. Dlatego lepiej jest wybrać krój, który dla takiej budowy jest przeznaczony – podpowiada Agnieszka Socha, właścicielka firmy Alter Id, która jest dystrybutorem marek brytyjskich.

Royce Missy
Sklepy z bielizną pozytywnie wypowiadają się o marce Royce Missy, w której znajdziemy kilka różnych fasonów. Modele te wykonane są w 98% z bawełny. Zamiast fiszbinów mają dodatkowe wzmocnienie, ale niezbyt sztywne, żeby nie uciskać formujących się tkanek. Szerokie wzmocnienia miseczek są doskonałe dla młodego biustu. – To dzięki mojej córce mam okazję poznać bliżej świat bielizny młodej kobietki. Jest ona moją osobistą konsultantką i testerką. Wśród krojów Royce także ma swój ulubiony. Woli na przykład model z miseczkami niewbudowanymi w obwód. Krój ten lepiej dopasowuje się do kształtu jej ciała, jest wygodniejszy pod pachą – przyznaje Agnieszka Socha.
Na podstawie obserwacji stwierdza, że młodsze dziewczynki chętnie wybierają miękkie braletki lub koszulki, co wynika z chęci noszenia biustonosza, z poczucia bycia młodą kobietą. Aspekt praktyczny jeszcze nie ma większego znaczenia, ale kiedy dziewczynka zaczyna dojrzewać fizycznie, kiedy kształtują się piersi, chętniej sięga już po stanik usztywniany. – Sklepy też o wiele chętniej zaopatrują się właśnie w usztywniane wersje Royce Missy. Miękką braletkę łatwiej jest znaleźć w różnych sklepach, a dobrej jakości usztywniany biustonosz dla dziewczynki o wiele trudniej. Royce oferuje biustonosze w rozmiarach brafitterskich, a nie odzieżowych, dzięki czemu idealnie pasują. Ponadto naprawdę podobają się młodym klientkom – wyjaśnia. W kolekcji Royce Missy dostępne są: miękkie biustonosze dzienne (rozmiary: 30-36, AA-B), dwa kroje usztywniane (rozmiary: 28-36, AA-B i 30-36, A-D) oraz biustonosze sportowe (30-36, A-D). Pakowane są po dwie sztuki: model kolorowy i biały.

Naturana
Firma Naturana na lato 2016 proponuje model 7-150007 marki Cybele z usztywnianymi miseczkami, ale bez fiszbinów, dzięki czemu jest idealny dla młodych dziewcząt. Przy tym dostępny jest w bardzo ładnej i modnej kolorystyce, która podoba się nastolatkom. Usztywniane miseczki idealnie kryją brodawki, które często są widoczne pod biustonoszem miękkim i powodują dyskomfort u młodziutkiej kobietki. Forma tego modelu powoduje, że może być używany również jako biustonosz sportowy na zajęciach wf., gdyż nie krępuje ruchów. Dostępny jest w rozmiarach 65-80 cm, z miseczkami A-C.
Dla nieco starszych nastolatek, które mają już za sobą etap pierwszego biustonosza, Naturana poleca z tej samej serii stanik usztywniany z fiszbinami, dostępny w rozmiarach 70-95 cm, z miseczkami B-D. W ofercie firmy znajdziemy również biustonosze młodzieżowe w klasycznej bieli, beżu i ecru – modele 5166 i 5266 są usztywniane, bez fiszbinów, z miseczkami od A do D. Na zewnątrz pokryte są delikatną i gładką mikrofibrą, dzięki czemu idealnie nadają się pod obcisłe bluzeczki.

Pamiętajmy, że choć dorastające dziewczynki chętnie naśladują swoje mamy, a potem koleżanki, mają też swoje zdanie. Nie możemy im narzucić naszych wyborów w sferze bielizny. Na pewno najważniejszym kryterium pozostanie zawsze wygoda, ale już kwestie kroju, kolorystyki czy deseni pozostawmy samej młodzieży.

opracowała: Małgorzata Dziakońska

Dodaj komentarz

FreshMail.pl