Z CZEGO BĘDZIE CZERPAĆ MODA W NAJBLIŻSZYCH SEZONACH?

W obliczu szybko zmieniającego się świata, moda staje się lustrem, które odbija nowe społeczne postawy i zmiany kulturowe. W najbliższych sezonach będziemy świadkami fascynującej ewolucji tego, co nosimy, jak to nosimy i dlaczego. Spójrzmy na makrotrendy, które zdefiniują nasz wybór garderoby, podejście do pielęgnacji ciała oraz interakcje z otoczeniem. Czy to poprzez odnalezienie duchowej harmonii, stawianie na ekologiczne rozwiązania, czy celebrowanie wolniejszego tempa życia, moda coraz wyraźniej zaczyna podążać ścieżką zrównoważonego i świadomego konsumpcjonizmu.

CIAŁODBANIE

W przeciągu ostatnich lat mogliśmy zaobserwować zasadniczy zwrot w kwestii podejścia do naszego (głównie kobiecego) ciała. Daleko odeszliśmy od nieustannego dążenia do ideału piękności, zastępując je troską o zdrowie i akceptację naturalnej formy. Początkowo podejście to zdobyło uznanie w mediach społecznościowych między innymi dzięki olbrzymiej pracy prokobiecych aktywistek; obecnie staje się standardem kampanii modowych międzynarodowych marek. Po modzie zmiany nadeszły dla branży kosmetycznej, w szczególności wellness. Kosmetyki i rytuały nie służą już do poprawiania niedoskonałości, a do dostarczania sobie przyjemności i dawania radości ciału.  Jak się okazuje zmiana ta okazała się niezwykle lukratywna, zatem nic dziwnego, że swoje linie pielęgnacyjne tworzą kolejne gwiazdy i influencerki. Kate Moss także dostrzegła potencjał tego trendu i poszłą o krok  dalej – wprowadziła na rynek linię produktów zapewniających wewnętrzny spokój i dobre samopoczucie.

Ciałodbanie zagościło także w przestrzeniach handlowych – na przykład w galerii Lafayette Hausmann, która otworzyła swoje podwoje dla stref relaksu wyposażonych w hammamy oraz przestrzenie spa i masażu. Branża kosmetyczna z kolei koncentruje swoje działania na produktach ochronnych, które zabezpieczają nas przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. Przykład? Odżywka Climaplex, która broni włosy przed zanieczyszczeniami, promieniami UV, a nawet skutkami działania klimatyzacji. Akcent na ochronę skóry przed skutkami zmian klimatu dotyczy również mody – rośnie popularność odzieży z filtrami UV, a w Chinach furorę robią facekini (stroje zakrywające całe ciało wraz z twarzą wyposażone w wiatraczki, aby dodatkowo chłodzić ciało), które chronią przed słońcem nawet w ekstremalnych warunkach. W Europie Zachodniej skłaniamy się raczej ku kremom z filtrem UV, podczas gdy w Azji do gry wchodzi właśnie specjalistyczna odzież.

Niezwykle interesującym trendem jest również nowa definicja luksusu w kontekście domowych środków czystości. Znakiem statusu społecznego staje się ekskluzywna butelka mydła, specjalistyczny proszek do prania czy personalizowany papier toaletowy pasujący kolorystycznie do stylu wnętrza. Kris Jenner dołączyła do tego trendu, prezentując swoją linię luksusowych, ekologicznych środków czyszczących. A skoro jesteśmy już blisko tematów łazienkowych, to w spadku po pandemii pozostał z nami trend na spathroom (połączenie słów: spa i bathroom – łazienka w języku angielskim). Zwykła łazienka zaczyna zatem pełnić funkcję osobistego spa, w którym oddajemy się rytuałom równie rozbudowanym, co w profesjonalnym centrum wellness. W związku z tym na znaczeniu zyskują…ręczniki. Chcemy, żeby zdobiły łazienkę, były piękne, mięsiste, otulające ciało. I gotowi jesteśmy za nie odpowiednio zapłacić.

W świecie sportu odchodzimy od ekstremalnych treningów na rzecz prostych przyjemności, jak na przykład chodzenie. Stąd popularność wygodnych strojów i płaskich butów (w szpilkach i ołówkowej spódnicy ciężko „wyrobić” 10000 kroków, które podpowiada opaska sportowa). Tenis i golf kształtują oblicze modnego stylu sportowego, inspirowanego eleganckimi koszulkami polo i klasycznymi spódniczkami tenisowymi (zapomnijcie o streetowych inspiracjach i za luźnych t-shirtach). Duże domy mody takie jak Gucci i Louis Vuitton angażują się w sponsoring sportowców, podkreślając rosnącą rolę kobiet w świecie sportu. Biorąc pod uwagę zmagania olimpijskie, które będą miały miejsce w 2024 roku w Paryżu można jedynie przypuszczać, że mariaż mody ze sportem będzie tylko się zacieśniał.

W kontekście podróży, z jednej strony rośnie zainteresowanie aktywnymi wakacjami, z drugiej strony ludzie szukają miejsc, które oferują kompleksową troskę o ciało i ducha – od jogi przez morsowanie aż po odpowiedni sen. W luksusowych warunkach spa oczekuje się teraz personalizowanych zabiegów opartych na indywidualnych badaniach i potrzebach ( jak na przykład dopasowane do wyników krwi koktajle witamin w kroplówkach). Nie pragniemy już tylko przerwy od pracy, chcemy, aby ta pauza była świadoma i związana z przemianą duchową – szukamy trochę spa, trochę ekskluzywnego sanatorium, a trochę duchowego sanktuarium, które uciszy nasze emocje i i pozwoli znaleźć sens w życiu.
Wspomniane zmiany w modzie, sportowym stylu życia oraz podróżach świadczą o głębokiej transformacji w sposobie, w jaki dbamy o nasze ciała i umysły. Czy to w codziennym życiu, czy podczas odpoczynku, szukamy harmonii i równowagi, którą przemysł mody i wellness gotowe są dostarczyć.

A jak to się ma do bielizny? Powinna być wygodna, otulająca ciało i stymulująca zmysły – kolorem, dotykiem (welurowe wykończenie!), a nawet zapachem.

W POSZUKIWANIU DUSZY
Zwrot ku duchowości, mrocznej stronie życia i siłom nadprzyrodzonym w modzie

Ostatnie lata przyniosły wyraźny zwrot w kierunku duchowości i odkrywania mrocznych zakamarków ludzkiej duszy, co znalazło odzwierciedlenie także w świecie mody. Młode pokolenie, a szczególnie przedstawiciele Gen Z, coraz częściej poszukują duchowego pocieszenia i wracają do wiary w wyższą moc. Brak poczucia więzi z tradycyjnymi instytucjami religijnymi prowadzi do wzrostu zapotrzebowania na nowe przestrzenie przeznaczone do eksploracji duchowości.

Gdzie młodzi szukają zatem kontaktu z wyższą siłą?  W horoskopach, kryształach, kartach tarota, czy wśród współczesnych czarownic i czarowników. Wzrasta popularność duchowych coachów, szamańskiego uzdrawiania, kobiecych kręgów i ceremonii księżycowych. Na łamach magazynów, jak Vogue, pojawiają się postacie takie jak 106-letnia filipińska tatuażystka, będąca żywym dowodem na powrót do korzeni i tradycyjnych praktyk.

Obserwujemy również fascynację kulturą pogańską, odrodzenie folkowe i druidyczne, które pozwalają na reenchanting, czyli ponowne oczarowanie światem pełnym magii i tajemnicy. W hiperracjonalnym i zautomatyzowanym świecie takie elementy zasilają wyobraźnię i pozwalają dostrzegać w życiu coś wyjątkowego, co wykracza poza codzienność.
Zainteresowanie motywami nadprzyrodzonymi, potworami, niewyjaśnionymi zjawiskami stanowi odpowiedź na potrzebę doświadczania strachu w kontrolowanym środowisku, co może być sposobem na radzenie sobie z lękiem i chaosem współczesnego świata. Stąd tak wielkie zainteresowanie horrorami w ostatnim czasie. Równie chętnie sięgamy po opowieści snujące dystopijne wizje przyszłości, które pozwalają stawić czoła obawom związanym ze zmianami klimatycznymi. Wszystko to łączy się z kulturową (i popkulturową) fascynacją śmiercią.

W sferze estetycznej (także w bieliźnie!) zauważalne będą wpływy takich mikrotrendów, jak gothic chic, cyberpunk czy fetysz, które przejawiają się w warstwowych stylizacjach, odważnych wycięciach, czy surowych, szarpanych koronkach. Kolorystyka inspirowana mroczną przyrodą dzikiej puszczy, a także motywy upiorne, szamanistyczne czy supernaturalne wzbogacą modową paletę o nowe, zaskakujące elementy. Projektanci eksperymentują także z asymetrią, plecionkami z liny, drukiem 3D, czy materiałami inspirowanymi mchem i algami, podkreślając relacje z naturą, nawet w jej najbardziej tajemniczych aspektach.

SLOW LIFE
nowa filozofia życia młodych

W dzisiejszym świecie, gdzie tempo życia wydaje się nieustannie przyspieszać, młode pokolenie wybiera świadome zwalnianie i skupienie się na tym, co istotne. Autentyczność, komfort i niski wysiłek to wartości, które przewijają się przez ich codzienność. Pojęcie 'truly switching off’ odnosi się do celowego odłączenia się od codziennego zgiełku i poświęceniu czasu na to, co sprawia przyjemność – spacerowanie, słuchanie muzyki czy czytanie książek. Trend na soft life, mający swoje korzenie w Afryce, promuje łagodne, wolne tempo życia, życzliwość do siebie i innych oraz praktykowanie samowspółczucia.

’Bed rotting’ to kolejny przejaw tego trendu, polegający na zatrzymywaniu się, relaksowaniu i spędzaniu czasu w łóżku, także podczas slumber parties (wariacji na temat popularnych wśród dzieci nocowanek), odbywających się w przestrzeniach sklepowych, które zaczynają udostępniać dla swoich klientek i klientów rozbudowane strefy wypoczynku z wygodnymi łóżkami. Koncepcja ’no pain, plenty of gain’ wpisuje się w to podejście – zamiast forsownych ćwiczeń, wystarczy 11 minut na siłowni lub spacer, by poczuć się lepiej. Ulice zdobywa nowy sport – street fishing, czyli miejskie wędkowanie, które łączy relaks z aktywnością.

W dziedzinie kosmetyków również zauważalna jest tendencja do upraszczania – produkty 3 w 1, 5 w 1 czy 10 w 1 znowu zyskują na popularności. Odrzuca się kult 'girlboss’ na rzecz bardziej ludzkiego, autentycznego podejścia do życia, jak ten prezentowany w serialu „Fleabag”.

Szefowie zachęcają pracowników do wychodzenia z pracy o czasie (koniec nadgodzin) i oddawaniu się domowemu odpoczynkowi. Pewna belgijska influencerka udokumentowała i wrzuciła na Instagrama wszystkie rzeczy w swoim domu, przekraczając liczbę 12 000 przedmiotów , co zainspirowało wielu do declutteringu, czyli upraszczania swojego otoczenia. poprzez ograniczanie liczby posiadanych rzeczy. Pojęcia, takiej jak kapsułowa garderoba, zero waste, cyfrowy minimalizm czy przemyślana konsumpcja zaczynają dominować w świadomości młodych.

W modzie przekłada się to na neutralne kolory z akcentem czerwieni. Wycięcia, graficzne i żeberkowe materiały definiują nową estetykę. Ważny jest komfort z uwzględnieniem wszystkich ciał – piękne bazowe komplety, seksowny minimalizm, subtelność i bezszwowy design. Zaawansowane dzianiny, super elastyczne materiały dające moc kształtom, śmiałe wiązania i otulające kroje. Wszystko to z nutą technologicznego zaawansowania, jak biotkaniny oparte na zaawansowanej inżynierii,  proteinowe tkaniny hodowane biologicznie czy wydruki bakteryjne.

EKOLOGIA W MODZIE
Autentyczność i transparentność kluczami do zrównoważonej przyszłości

W dzisiejszych czasach świadomość ekologiczna jest nieodłącznym elementem branży mody. Nowe pokolenie konsumentów, przyzwyczajone do gruntownego researchu, nie akceptuje półśrodków i domaga się autentyczności. Słowa takie jak z drugiej ręki, naprawy, trwałość, cyrkularność i zrównoważony rozwój nie są już tylko modnymi hasłami, lecz realnymi oczekiwaniami w świetle dyrektyw unijnych. Coraz więcej marek zaczyna traktować te oczekiwania poważnie –  Prada, wprowadza na rynek perfumy z możliwością uzupełnienia zapachu, a COS kolekcję Full Circle, wykonaną z resztek materiałów pozostałych po innych kolekcjach. To powiedziawszy trzeba podkreślić, że greenwashing nadal jest poważnym problemem, z którym branża mody musi się zmierzyć.

Osobną kwestią są kryteria ekologiczności, które dla wielu konsumentów sprowadzają się jedynie do opakowania produktu. Nie pomaga również mnogość certyfikatów i niejednoznaczne kryteria „bycia eko”, które stworzyły prawdziwą biurokratyczną dżunglę. W takim środowisku nawet inicjatywy takie jak Fashion Pact G7 cierpią na brak zaangażowania – marki po cichu wycofują się z wcześniej podjętych zobowiązań.

Jednak pomimo tych wyzwań, rynek odzieży z drugiej ręki rozwija się dynamicznie, zwłaszcza wśród młodego pokolenia – aplikacja Depop podaje, że jej 90% aktywnych użytkowników ma poniżej 26 roku życia. W nadchodzącym czasie prognozowane są kolejne wzrosty na rynku odzieży używanej, szczególnie w segmencie ubrań luksusowych. Luksusowe second-handy otwierają się nawet na lotniskach i statkach wycieczkowych. Podobnie wypożyczalnie ubrań, oferowane przez takie domy handlowe jak Selfridges oraz aplikacje typu By Rotation czy Hurr, stają się kolejnym trendem. W obszarze ekologicznych inicjatyw wyróżniają się także naprawy – marki takie jak Ganni, Patagonia czy Uniqlo wprowadziły już swoje programy, a Francja poszła o krok dalej, wprowadzając rządowe wsparcie w postaci subsydiów na naprawę odzieży (jeśli zaniesiesz odzież do naprawy do punktu biorącego udział w programie dostaniesz zwrot części kosztów usługi).

W modzie nasila się również tendencja do czerpania z przeszłości i poszukiwania korzeni. Widać to w craftmanii (Shetland Knitting Festival to przykład, jak craftmania staje się globalnym zjawiskiem łączącym ludzi z całego świata), w poszukiwaniu inspiracji w historycznym dziedzictwie i kolekcjach czerpiących z archiwów. To zjawisko obejmuje wszystko – od lokalnej kuchni, przez tradycyjne stroje na czele z rosnącą popularnością chińskiego hanfu wśród lokalnej młodzieży, po modę, gdzie na TikToku hasztag #archivefashion rośnie w siłę wśród pokolenia Z. Wszyscy wydają się budować własne archiwa i szukać swoich przodków. W modzie widać powrót do naturalnych materiałów, ręcznie wykonanych detali i symboliki nawiązującej do folkloru.

SIŁA WYOBRAŹNI
Od artystycznego wybuchu do radości kreacji

W świecie mody następuje zwrot ku zabawie, gdzie nieoczekiwane połączenia i artystyczne dziwactwa są na pierwszym planie. Żyjemy w czasach, gdy pokolenie DREAD – „pokolenie obawy” – szuka ucieczki od racjonalnego, stresującego życia pełnego odpowiedzialności. Ludzie pragną ponownie poczuć czar życia, doświadczyć radości, nadziei i przesady w codziennym otoczeniu (bo jesteśmy nie tylko zestresowani, ale i znudzeni codziennością). Moda zaczyna to odzwierciedlać, oferując nam możliwość bycia ponownie oczarowanym i czerpania przyjemności z małych rzeczy, jak kolorystyczne akcenty czy… torebki jeżdżące po Paryżu (tak swoją kolekcję torebek promowała marka Jacquemus podczas paryskiego tygodnia mody).

Grywalizacja pojawia się w pociągach w Japonii (przed wejściem na peron rzucasz kostką w aplikacji i ta losuje kierunek wakacyjnej podróży) czy podróżach samolotowych na Hawaje (podczas rejsu pasażerowie uczą się podstaw gry na ukulele), podkreślając trend zabawy w różnych aspektach życia. Niezwykłe inspiracje, np. najnowszą adaptacją przygód Wednesday Addams czy filmami Wesa Andersona, są widoczne w projektach z obszaru mody i designu, które zachęcają do śmiałego wyrażania siebie. Kreatywność wspomagana przez AI i możliwość personalizacji produktów sprawiają, że każdy może zostać projektantem – podobnie jak swego czasu każdy stał się fotografem dzięki smartfonom.

Gaming zyskuje na popularności i wpływa na modę – niegdyś to gry czerpały inspiracje z Hollywood, teraz Hollywood filmuje adaptacje gier komputerowych. Do gry w gamingowym świecie wchodzi coraz śmielej moda, czego przykładem może być Gucci Gaming Academy.

Jak to się ma do mody? Generowane przez AI, drukowane w 3D, przeformułowane tkaniny, żelowe faktury i odbite światło będą dominującymi cechami nowych kolekcji w duchu trendu na zabawę.  Ekscentryczne odblaskowe warstwy, szalone eskapizmy i przykuwające wzrok dzianiny – to wszystko tworzy modę pełną radości. Ozdobne przeszycia, przerysowane emblematy i odrealnione kształty wprowadzają elementy niepokojące, głośne i komiczne. Każdy może wyrazić swoją kreatywność i stać się projektantem, a moda staje się polem do eksperymentów, zabawy i ucieczki od codzienności.

Dodaj komentarz