Raz na dwa lata Invista, firma odpowiedzialna za najbardziej chyba rozpoznawalne włókno na świecie, Lycrę, organizuje konferencję Fiber Moves Us, na której z jednej strony można zapoznać się z ich innowacjami, a z drugiej posłuchać o najnowszych tendencjach na rynku pończoszniczym, ale i w branży modowej w ogóle.
Oto najciekawsze dziesięć rzeczy, o których moim zdaniem była mowa. Część z nich była dla mnie zaskakująca, część nie. Ale niekiedy nawet rzeczy oczywiste wydają się na tyle istotne, że warto o nich wspomnieć (i stąd ten tytuł).

  1. Skóra niedźwiedzia polarnego jest czarna, czyli rajstopy, które grzeją

Białe miśki polarne pod futrem kryją czarną skórę, która pomaga im w pochłanianiu ciepła. Wiedzieliście o tym? Bo ja nie. O ich komfort termiczny w niesprzyjających warunkach dba również gęste futro, które zatrzymuje i ogrzewa powietrze pomiędzy włoskami – to właśnie uwięzione powietrze tworzy tak dobrą warstwę izolacyjną! Specjaliści z Invisty zastanawiali się, jak zapewnić ciepło naszym nogom w zimowe dni i postanowili skorzystać, przynajmniej częściowo, z miśkowych sposobów.  Nowa technologia Thermolite Far Infrared pozwala na czerpanie energii nie tylko z zewnątrz, ze słońca (wszak zimą często bywa pochmurnie), ale z wewnątrz, z naszego ciała. Wtedy to my same ogrzewamy nasze nogi dzięki obecności ceramicznych pigmentów we włóknach rajstop wykorzystujących promieniowanie podczerwone naszego ciała. I problem mini przy minus dwudziestu stopniach Celcjusza rozwiązany;)

  1. Kobiety też wolą czerń

Z badań Invisty, a trzeba powiedzieć, że robią je wyjątkowo rzetelnie na dużych próbach badanych, wynika, że 66% kobiet wybiera rajstopy w kolorze czarnym. Również ankietowane sklepy przyznają, że 50% sprzedaży pończoszniczego asortymentu przypada właśnie na czarne rajstopy. Dlatego też producent Lycry rozwija swoją technologię True Black, która ma zapewnić głęboką czerń przez długi czas i chronić kolor przed blaknięciem.

66% kobiet wybiera rajstopy w kolorze czarnym

  1. Rajstopy i skarpetki mogłyby być akcesorium modowym – gdyby tylko były dostępne w sklepach

Choć z badań Invisty wynika, że kobiety traktują rajstopy raczej funkcjonalnie (mają chronić nogi przed zimnem i uzupełniać strój,  gdy w grę wchodzi założenie sukienki lub spódnicy) to rajstopowi specjaliści są przekonani, że kobiety z chęcią potraktowałyby wyroby pończosznicze, tak jak inne elementy odzieży – jako podlegające trendom i modzie, gdyby…wiedziały, że tak w ogóle można. Dlatego zachęcają sklepy do odrobiny ekstrawagancji i eksponowania kolorowych, wzorzystych rajstop i skarpetek na witrynach, nawet jeśli początkowo byłby  jedynie elementem zachęcającym do wejścia do sklepu, a nie realnie zwiększającym obroty w sklepie towarem. Tym bardziej, że millenialsi niespecjalnie chętnie sięgają po rajstopy, a wprowadzenie elementu doświadczenia emocji i zabawy mogłoby być sposobem na odwrócenie tego trendu.

  1. Millenialsi to nie jest pokolenie młodych roszczeniowych leniwców

Przede wszystkim nie są już młodzi. Przyjmując przedział wiekowy pokolenia millenialsów, jako ludzi urodzonych pomiędzy 1980, a 1994 rokiem najstarsi z nich mają dziś prawie 40 lat. W 2017 roku było ich około 1,7 milliarda na świecie. W powszechnych analizach mówiąc o millenialsach myślimy o ludziach urodzonych w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, tymczasem najwięcej millenialsów mieszka…w Azji. W odróżnieniu od ,,zachodnich” millenialsów (którzy w porównaniu z poprzednim pokoleniem mają mniej stabilną sytuację finansową i bardziej oczekują wsparcia) pokolenie urodzone po 1980 roku w krajach azjatyckich ma z reguły lepszą sytuację finansową od swoich rodziców i bardziej optymistycznie patrzy w przyszłość. To, co ich wszystkich łączy to szukanie autentycznych doznań i ciekawych historii. Nie chcą produktu, tylko doświadczenie. I o tym powinny pamiętać marki, którym zależy na dotarciu do tej grupy odbiorców.

…najwięcej millenialsów mieszka…w Azji

  1. Pończochy, które chce się nosić

Jak już wspominałam wśród millenialsów sprzedaż rajstop spada. Jak temu zaradzić? Zaoferować im pończochy, radzi Invista. Są lekko vintage’owe, a jednocześnie dla młodszego pokolenia mogą stanowić stosunkowo nowy produkt (nowe doświadczenie) do codziennego użytku. Jedyny problem jest taki, że pończochy z reguły są… niewygodne. Potwierdzają to zresztą badania – 64% pytanych kobiet uważa, że górna część pończoch jest niewygodna – uciska lub obciera, a 66% obawia się, że pończochy zsuną się podczas noszenia. Dlatego Invista proponuje swoje nowe rozwiązanie Lycra Stay Ups, które wyróżnia przede wszystkim to, że górna część z silikonem nie jest doszywana osobno, a stanowi integralną część pończochy – tym samym nie ma żadnych denerwujących szwów. Po drugie część uciskowa zaprojektowana jest tak, aby dawać maksymalne podtrzymanie, przy równoczesnym zapewnieniu komfortu, a sama krawędź naturalnie wywija się w stronę ciała, aby zniwelować wrażenie zsuwającej się pończochy. Brzmi świetnie, także, jako millenials (millenialska?) chętnie wypróbuję gotowy produkt.

  1. 70% kobiet we Włoszech, Wielkiej Brytanii i Niemczech wpada w kategorię plus size

Dlatego Lycra zaczyna rozwijać swoje produkty w kierunku poprawiania komfortu kobiet o większych rozmiarach. Cóż lepiej późno niż wcale;) Natomiast zastanawia mnie – skoro 2/3 potencjalnych klientek nosi rozmiar L i więcej, to dlaczego rozmiarówka popularnych marek pończoszniczych od lat niezmiennie kończy się na ,,czwórkach”? Niestety nie mam danych z Polski na temat liczby kobiet plus size, ale podejrzewam, że również u nas stanowią pokaźną grupę klientek. Także drodzy producenci rajstop – chyba nie ma na co czekać, tylko czas poszerzać rozmiarówkę!

…skoro 2/3 potencjalnych klientek nosi rozmiar L i więcej, to dlaczego rozmiarówka popularnych marek pończoszniczych od lat niezmiennie kończy się na ,,czwórkach”?

  1. Megatrendy – zdrowe życie

Megatrendy to globalne tendencje wpływające na zachowania i sposób myślenia ludzi na całym świecie, które pojawiają się pod wpływem zmian technologicznych, ekonomicznych, społecznych, a także zmieniających się wartości. Jednym z trzech zaprezentowanych podczas konferencji (oprócz etycznego życia i ekonomii doświadczeń) było zdrowe życie. W przeciwieństwie do dotychczasowego rozumienia zdrowego życia nie chodzi tu o dbanie o szczupłą, wysportowaną sylwetkę, twarz bez zmarszczek i jedzenie superfoods.  To bardziej holistyczne podejście zakładające, że zdrowe życie to nie tylko dbanie o ciało i to czym je karmimy, ale także o swój komfort, rozwój emocjonalny i intelektualny, a także dbałość o relacje międzyludzkie. Nie chodzi o to, żeby czuć się młodziej lub szczuplej, a po prostu lepiej.

Nie chodzi o to, żeby czuć się młodziej lub szczuplej, a po prostu lepiej.

  1. Chcemy eko, nie chcemy za to płacić

Kolejny już rok słyszę o tym, jak etyczna produkcja, ekologiczne materiały i dbałość o środowisko są ważne dla naszej branży i dla klientek. Że świadomość konsumentek i konsumentów wzrasta, że jest to jeden z megatrendów i globalna tendencja na rynku. I faktycznie na targach materiałowych firmy od włoskich po chińskie prezentują swoje najnowsze osiągnięcia w ekologicznej produkcji. Tylko że z badań przeprowadzonych przez Invistę wynika, że kobiety owszem doceniają produkty ekologiczne, zdają sobie sprawę z ich wartości, cenią wysoką jakość produktów, tylko…nie bardzo gotowe są za to zapłacić. Co w tej sytuacji? Według Invisty pozostaje jedynie żmudna droga edukacji i nagłaśniania konieczności zmiany fast fashion na eco fashion, nawet jeżeli będzie to oznaczało, że kupimy kilka bluzek czy par rajstop mniej. Tym bardziej, że raport ONZ nie pozostawia złudzeń – jeśli nie zmienimy naszego podejścia do wykorzystania zasobów naturalnych to w roku 2050 Ziemia, jaką znamy, przejdzie do historii.

…jeśli nie zmienimy naszego podejścia do wykorzystania zasobów naturalnych to w roku 2050 Ziemia, jaką znamy, przejdzie do historii.

  1. A ty skanuj się!

Patrząc bardziej optymistycznie w przyszłość eksperci przewidują wysyp skanerów 3D, które będą dokładnie obrazować naszą sylwetkę (albo wybrane fragmenty ciała) i następnie tworzyć nasze cyfrowe wymiary, które czy to w sklepie stacjonarnym, czy internetowym pozwolą zawęzić dostępne modele do takich, które najlepiej pasują do naszych naturalnych kształtów. Wyobraźcie sobie, że sklep internetowy sortuje wam propozycje, umieszczając na górze te, które najlepiej pasują do waszego rozstawu żeber, kondycji skóry wokół piersi i kształtu mostka. Brzmi dobrze, prawda? Choć wydaje się, że to pieśń dalekiej przyszłości to właśnie na rynek weszła podobna usługa skanowania stopy oferowana przez eobuwie.pl . Także może przyszłość jest bliżej niż myślimy?

  1. Skarpetki bez stóp i rajstopy do połowy, czyli trochę o trendach

Dokładniej o trendach napiszemy w osobnym tekście, natomiast tutaj chciałam wspomnieć tylko o dwóch, które można określić wspólną nazwą – hybrydy. Są to bowiem skarpetki bez części palcowej (wyglądają jak opaska naciągana na stopę), które dobrze łączą się z sandałkami i klapkami (tak skarpetki do butów z odkrytymi palcami będą jednak modne) oraz rajstopy z wzorem sięgającym od części majtkowej do kolan. Dzięki temu zakładając dłuższą spódnicę możemy mieć grzeczne, gładkie rajstopy, a zakładające krótszą – ciekawy, niebanalny wzór. Ciekawe, czy któryś z rodzimych producentów zdecyduje się na takie rozwiązanie?

Comments

  1. Wow, bardzo ciekawy raport! Ja jako co prawda nie millenials, ale miłośniczka sukienek przez cały rok mogę tylko powiedzieć: błagam o kolorowe, modowe, ciekawe rajstopy (albo pończochy, pod warunkiem – no właśnie, że będą wygodne) w rozmiarze plus size, bo owszem, lubię czarny, ale nie tylko! (nie czarne i nie beżowe rajstopy w rozmiarze 5 to niezwykle rzadkie zjawisko na rynku) i tak dostosowane do ciała, żeby się nie zsuwały. Zjeżdżające rajty to zmora mojego życia. ;-)
    „Skarpetki bez stóp” i inne wynalazki również brzmią nieźle :-)

Dodaj komentarz